Psycholog szkolny prowadzi badania i działania diagnostyczne uczniów, diagnozuje sytuacje wychowawcze w szkole, podejmuje działania w obszarze profilaktyki uzależnień oraz podobnych problemów młodzieży, pomaga rodzicom oraz nauczycielom w odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji uczniów. Rozwiązuje problemy wychowawcze, prowadzi działania z zakresu profilaktyki uzależnień i mediacji w sytuacjach konfliktowych, interweniuje w kryzysowych sytuacjach dotyczących rozwoju i stanu psychicznego dziecka.
Pedagog szkolny pomaga uczniom w potrzebie, rozpoznaje potencjale możliwości oraz indywidualne potrzeby ucznia i umożliwia ich zaspokojenia. Diagnozuje środowisko ucznia oraz podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych. Pomoc polega między innymi na rozpoznawaniu przyczyn problemów w nauce i niepowodzeń szkolnych oraz na wspieraniu uczniów zdolnych, z zainteresowaniami i pasją.
Logopeda diagnozuje młodzież, która boryka się z zaburzeniami mowy. Wykonuje badania diagnostyczno-prognostyczne, a także organizuje zajęcia logopedyczne, których efektem jest likwidacja bądź znaczne ograniczenie zakłóceń komunikacji.
Doradca zawodowy udziela indywidualnej porady zawodowej na różnych etapach dokonywania wyboru odnośnie kierunku kształcenia czy zatrudnienia. Doradca zawodowy za pomocą specjalnych metod i narzędzi określa indywidualne predyspozycje, dzięki czemu może wskazać mocne strony osoby diagnozowanej oraz kierunki zawodowe, w których najlepiej by się odnalazła. Doradca bierze pod uwagę nie tylko cechy ucznia, ale również zapotrzebowanie i trendy na rynku pracy; dzięki temu potencjalny wybór zawodu ma realną szansę na spełnienie i może przełożyć się na satysfakcjonujący rozwój kariery.
Poradnictwo zawodowe w szkołach ma na celu przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i kierunku dalszego kształcenia. Obejmuje szereg działań, które przygotowują uczniów do odnalezienia się na rynku pracy i świadomym pokierowaniu swoją edukacją i karierą zawodową, zgodną z ich potencjałem. Wsparcie doradcy polega na indywidualnych rozmowach, podczas których uczeń może lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i oczekiwania, a także poznać możliwości, jakie oferuje mu system edukacji a następnie rynek pracy.
W naszym technikum doradca zawodowy zajmuje się również absolwentami szkoły. Po ukończeniu edukacji pomaga w poszukiwaniu zatrudnienia w branży kolejowej lub kontynuowania nauki w uczelniach wyższych.